Vastab Siim Oks

Kuidas õppisid koolis füüsikat?

Gümnaasiumis õpetas mulle füüsikat Märt Kask ja õpe käis suhteliselt klassikaliselt ehk loengu vormis. Teooriaosale järgnes ülesannete lahendamine. Õpetajal oli süsteem, et iga õpilane pidi vähemalt korra perioodis, kas kohepealt või tahvli ees mõne ülesande lahendama ja seda ka hinnati. Kui teadsid, et sinu nimi hakkas lähenema, siis ikka kodus vaatasid teooria igaks juhuks üle. Kooli ajal ei tundnud ma füüsika vastu väga suurt huvi ja lisakirjandust ja materjale juurde ei otsinud.

Mis on kõige toredamad füüsikaga seotud asjad, mida oled ise teistele õpetanud?

Mulle endale meeldib kõige rohkem õpetada geomeetrilist optikat. Sealsete jooniste tegemine ja nende seletamine on tore ning meeldib ka õpilastele. Samuti haakub teema hästi fotograafiaga, mille vastu on õpilastel enamasti päris suur huvi.

Samas üheks raskemaks teemaks on elektromagnetiline induktsioon. Ka igapäevaelus tuleb nö füüsikaga kokku puutuda kõige rohkem majapidamiselektri juures.

Kas koolifüüsikas on midagi, mille peab pähe õppima?

Tuimalt pähe õppida ei ole vaja midagi, vaja on ikka arusaamist. Samas mõned seosed võiksid ka pärast kooli lõppu meelde jääda, näiteks Newtoni II või Ohmi seadus. Samuti peaks teadma ka mõne konstandi väärtust.