Külm küünlaleek

Vahendid:

1. Kandiline tükk aknaklaasi
2. Kaks ühesugust küünalt (sama kõrgus ja läbimõõt)

Protseduur:

Külm küünlaleek

1. Aseta klaasitükk vertikaalselt nelja telliskivi vahele või raamatukuhja vahele (või kasuta selle kinnitamiseks plastiliini).

2. Kinnita üks küünal klaasi ette lauale (klaasist ca 10 cm kaugusele).

3. Kinnita teine küünal klaasi taha lauale (klaasist täpselt sama kaugele). Veendu, et õpilased ei näeks esimest küünalt – varja see kas suure raamatu või kaustikuga ning süüta vaid see küünal (teeskle, nagu süütaksid mõlemad). Eemalda nüüd raamat või kaustik. (Õpilased peaksid istuma nii, et nad ei näeks tagumist küünalt ilma läbi klaasi vaatamata – vt Joonis).

4. Aseta enda või õpilase käsi hetkeks teise (süütamata) küünla kohale ning eemalda kiiresti. Pikenda aega 2 või 3 sekundini (dramaatilise efekti eesmärgil lisa ka üks ”Ai!”).

Külm küünal: katse skeem

Selgitus On oluline, et õpilased arvaksid, et mõlemad küünlad on süüdatud. Seetõttu tuleb esimene küünal õpilaste eest süütamise ajaks blokeerida. Samal põhjusel ei tohi õpilased näha teist küünalt otse. Kui mõni õpilane mõistab, et klaasi taga olev küünal pole süüdatud, kaob kogu katse efekt. Mõlemad küünlad tuleb asetada klaasist täpselt sama kaugele, sest esimese küünla kujutis peab ühtima tagumise küünla asukohaga. Kui tagumine küünal on kasvõi vähegi teises kohas, on läbi klaasi näha kahte küünalt ja kogu katse efekt kaob taaskord. See katse näitab, et objekti kujutis peeglis asub peegli taga täpselt samal kaugusel kui selle ees olev objekt.