Elekter, vooluring

1. 55

Läheneva 55. Eesti füüsikaolümpiaadi lõppvooru eel muretses Juku endale 55 voltmeetrit takistusega ja 55 voltmeetrit takistusega . Ta tahab ühendada kõik voltmeetrid vooluvõrku () nii, et iga voltmeetri näit oleks täpselt . Aita Jukul üks sobiv skeem välja mõelda!

Lahendus

Skeem on esitatud joonisel. Numbriga 1 on märgitud voltmeetrid takistusega , numbriga 2 voltmeetrid takistusega .

Omavahel on ühendatud rööbiti kokku 13 plokki jadamisi ühendatuid voltmeetreid takistusega , 11 plokki jadamisi ühendatuid voltmeetreid takistusega ja veel üks plokk, milles on jadamisi ühendatud 3 voltmeetrit takisrusega ja 11 rööpühenduses voltmeetrit takistusega .

2. Elektriskeem

ELEKTRISKEEM joonis2

Joonisel kujutatud elektriskeemis on kaks ampermeetrit ja kaks ühesugust voltmeetrit. Ampermeeter näitab voolutugevust , voltmeetrid näitavad pinget vastavalt ja . Kui suur on ampermeetri näit?

Lahendus

Kuna voltmeeter on ampermeetriga ühendatud jadamisi, on voolutugevus voltmeetris nagu ampermeetriski. Voltmeetri takistus on seega Kuivõrd voltmeetrid on ühesugused, on ka nende takistused võrdsed. Seega voolutugevuse voltmeetris saame arvutada seosest Voltmeeter ja ampermeeter on vooluringis rööbiti. Järelikult voolutugevuse ampermeetris saame arvutada seosest Seega

3. Elektriskeem

ELEKTRISKEEM joonis1

Mitu korda erineb süsteemi maksimaalne ja minimaalne takistus sõltuvalt lülitite asendist? Esimene lüliti saab olla kas asendis A või B ning teine lüliti asendites C või D Kõikide takistite väärtused on .

Lahendus

Lahendus joonis

Asendites AC (Esimene lüliti asendis A ning teine asendis C) on süsteemi takistus R. Asendites BD on süsteemi takistus .

Asendid AD ning BC on samaväärsed (vt joonis) omades kogutakistust

Seega erineb süsteemi maksimaalne ja minimaalne takistus

4. Kaitsmed

Rööbiti on lülitatud kaks sulavkaitset voolule ja takistustega vastavalt ja . Milline maksimaalne vool võib taolist süsteemi läbida? Milline oleks maksimaalne vool kui ?

Lahendus

Kuna ülesande tingimuste kohaselt vool läbi kaitsme on alati suurem kui vool läbi kaitsme (kui kumbki kaitsmetest ei ole veel läbi põlenud), siis koguvoolu kasvades põleb esmalt läbi kaitse . Koguvoolu väärtus on siis

Pärast kaitsme läbipõlemist läbib kogu vool kaitset ja võib omandada maksimaalse väärtuse . Kuna see väärtus on väiksem kui , on maksimaalne võimalik voolu väärtus (või matemaatiliselt täpne olles - sellele väärtusele kuitahes lähedane väiksem väärtus). Juhul, kui saavutab vool oma maksimaalväärtuse alles pärast kaitsme läbipõlemist.

5. Lambipirnid

LAMBIPIRNID joonis

Kaheksa ühesugust taskulambipirni (nimipinge , nimivool ) on ühendatud joonisel näidatud viisil elektrivõrku, mille pinge on . Takisti tagab lampidel nimipinge. Kas lampide koguvõimsus kasvab või kahaneb, kui üks lampidest põleb läbi? Põhjendage vastust. Lampide takistuse sõltuvust hõõgniidi temperatuurist mitte arvestada.

Lahendus

Väide: Reostaadi takistus on taskulambipirnide takistusest palju kordi suurem.

Arvutused: Valime näiteks taskulambipirni nimipingega ja nimivooluga . Sellise pirni takistus tööolukorras on . Iga lambi nimivõimsus on , kaheksa lambi koguvõimsus . Kaheksa rööpühenduses pirni kogutakistus . Voolutugevus vooluringis on . Vooluringi kogutakistus on , millest reostaadi takistus , mis on tõepoolest palju kordi suurem lampide kogutakistusest.

Väide: Kui üks lamp läbi põleb, siis muutub vooluringi kogutakistus väga vähe.

Arvutused: Postuleerime, et lambi takistus ei sõltu temperatuurist. Seitsme lambi kogutakistus on (ümardada pole otstarbekas). Vooluringi kogutakistus nüüd .

Väide: Voolutugevus vooluringis muutub samuti väga vähe.

Arvutused:

Väide: Kuna lampide kogutakistus suureneb, siis ka lampide võimsus suureneb.

Arvutused: Seitsme lambi koguvõimsus .

Väide: Kuna lampide koguvõimsus suureneb, siis muutub ka ruum valgemaks.

Arvutused: Seitsme lambi koguvõimsus () on suurem kaheksa lambi koguvõimsusest ().

6. LI

LI joonis

Juku valmistas 51. koolinoorte füüsikaolümpiaadi auks LI kujulise elektrikaunistuse. Ta tegi selle valmis kahekümnest ühesugusest elektripirnist. Paraku ei teadnud Juku pirni takistust. Selle kindlakstegemiseks ühendas ta kaunistusega kaks ühesugust voltmeetrit, ampermeetri ning vooluallika (vt. joonist). Voltmeetrid näitasid pinget U1 = 30V ja U2 = 20V, ampermeeter näitas voolutugevust I = 75mA. Mõlemal voltmeetril on ühesugune takistus R, mille suurus pole teada. Ampermeetri takistuse loeme võrdseks nulliga. Kui suur on ühe pirni takistus ja kaunistuse poolt tarbitav võimsus?

Lahendus

Olgu ühe lambi takistus ja voltmeetri takistus . Jadamisi ühendatud kõrvalolevaid lampe saame asendada kogutakistusega. Skeemi võime ümber joonistada nii nagu joonisel näidatud.

Lahendus joonis

Paneme tähele, et . Et

siis

Et voolutugevused on võrdsed, saame võrduse

Asendades ja väärtused, leiame et . Voolutugevuse jaoks saame nüüd

Leiame nüüd lampide koguvõimsuse skeemil. See on

7. Lühis

Kahejuhtmelise elektri ülekandeliini ühte otsa on ühendatud alalispingeallikas, teise otsa tarviti, mille takistus on . Liini isolatsiooni vigastuse tagajärjel kasvas voolutugevus pingeallikas 2 korda, voolutugevus tarvitis kahanes 8 korda. Leidke lühise kohas kahe juhtme vahel moodustunud juhtiva sillakese takistus, kui kummagi juhtme pikkus on ja juhtme ühikulise pikkuse takistus on .

Lahendus

Tähistame juhtme pikkuse tarbijast kus tekkis
lühis -iga ja lühise takustuse, mida otsime -ga. Saame joonisel oleva skeemi.

Et voolutugevus läbi vooluallika suurenes 2 korda siis, oomi seadusest saame, et lühisega ahela takistus peab olema 2 korda väiksem kui lühiseta oma. Saame võrrandi:

Koormisest läheb läbi esialgsest voolust ja kuna koguvool kasvas 2 korda siis läheb lühisest läbi esialgsest voolust. Koormis juhtmetega lühiseni on rööbiti lühisega seega on pinged võrdsed ja oomi seadusest

Avaldame sealt

Asendame selle esimesse võrrandisse:

Lihtsustame, eeldusel et , sest muidu tuleks negatiivne.

8. Lüliti

LÜLITI joonis

Juku tahab ehitada seadet, mis elektrimootori jõul kardinaid akna ette või eest ära tõmbaks. Selleks võttis ta elektrimootori, lüliti ja suure patarei. Kasutatud lüliti võib olla kolmes asendis ja sellel on 6 klemmi. Lambi ja patareiga katsetades sai Juku teada, et erinevates asendites (, või ) ühendab lüliti klemme kokku joonisel kujutatud viisil. Mootor muudab suunda, kui temaga ühendatud patarei klemmid ära vahetada. Kuidas peaks ühendama lüliti, patarei ja mootori, et lüliti erinevate asendite korral pöörleks mootor ühtepidi, teistpidi või oleks paigal? Joonistage kaks elektriskeemi, kus on lülitit erinevalt kasutatud.

Lahendus

Võimalikud ühendamisviisid on toodud joonisel.

9. Mõõteriistad

MÕÕTERIISTAD joonis

Vooluringis on ampermeeter ja voltmeeter ühendatud jadamisi. Klemmidele on rakendatud pinge . Kui voltmeetriga ühendada rööbiti takisti , väheneb voltmeetri näit kaks korda, ampermeetri näit aga suureneb kaks korda. Kui suurt pinget näitas voltmeeter enne ja pärast takisti ühendamist?

Lahendus

Olgu alguses pinge ampermeetril ja pinge voltmeetril . Jadaühenduse korral kehtib .

Peale takisti lisamist suurenes ampermeetri näit 2 korda, seega teda läbiv voolutugevys suurene 2 korda, järelikult ka pinge ampermeetril suurenes kaks korda ja oli . Pinge voltmeetril aga vähenes kaks korda ja oli . Et voltmeeter ja takisti olid ühendatud rööbiti, siis kogupinge nelles vooluringi osas on samuti ning kogu vooluringi jaoks saame

Lahendades kahest võrrandist koosneva võrrandisüsteemi, saame ja . Seega alguses oli pinge voltmeetril , lõpus aga kaks korda väiksem ehk .

10. Must kast

MUST KAST joonis

Kui joonisel näidatud musta kasti klemmide A ja B külge ühendada patarei pingega ja klemmide C ja D külge voltmeeter, on voltmeetri näit . Kui ühendada sama patarei klemmide C ja D külge ning voltmeeter klemmide A ja B külge, on voltmeetri näit . Teades, et mustas kastis on ainult identsed takistid, joonistage musta kasti skeem!

Lahendus

Lahendus joonis

Võimalik sobiv skeem on näidatud joonisel.

Kui klemmide ja külge ühendada patarei ja klemmide ja külge voltmeeter, siis läbi takisti vool ei lähe; kogu pinge on voltmeetril, mis näitab .

Kui aga patarei ühendada klemmide ja külge ja voltmeeter klemmide ja külge, jaotub pinge võrdselt takistite ja vahel. Voltmeeter näitab .
.

11. Skeem

SKEEM joonis

Leidke joonisel toodud mõõteriistade näidud. Vooluallika pinge on , kõikide takistite takistused on ning mõõteriistad on ideaalsed.

Lahendus

Lahendus joonis

Kirjutades skeemi teisiti on näha, et voltmeetriga jadamisi olevad takistid ei mõjuta tulemust, seega vooluringi kogutakistus on . Ampermeetri näit on seega .

Voltmeeter mõõdab pinget kahel takistil kokku, seega voltmeetri näit on .

12. Skeem

SKEEM joonis1

Joonisel näidatud skeemi sisendile on rakendatud pinge U. Kõigi takistite takistus on võrdselt R. Kui suur on voltmeetri näit UV , kui: a) voltmeeter on ideaalne (selle takistus on lõpmata suur); b) voltmeetri takistus on RV ?

Lahendus

Takisti võime mõlemal juhul skeemist välja jätta, kuna pinge temast vahetult paremal, mis on ka , on samaväärselt loetav algandmete hulka.

a) Ideaalset voltmeetrit vool ei läbi. Seega on takisteis ja voolutugevus 0. Ohmi seaduse järgi on null neil ka pinge. Nad on samaväärsed juhtiva traadijupiga ning voltmeeter näitab pingelt takistil . ja on jadaühenduses, niisiis läbib takistit voolutugevusega ja temal on pinge .

b) Pinge -l (), langeb ka , voltmeetri ( ) ja jadaühendusele, mida läbigu vool . Voolutugevus -s,

Et sõlmpunktidesse laengut ei koguneks, peab läbima sama vool mis ja kokku. on -l ja -l mõõdetavate pingete summa.


Seesama läbib ka voltmeetrit; voltmeetri näiduks on pinge tema väljaviikudel ehk

.

13. Takistid

Leidke minimaalne takistusega takistite arv, millest saab moodustada ahelat kogutakistusega . Joonistage vastav ahela skeem.

Lahendus

Kui me ühendame jadamisi 2, 3, 4, ... takisteid, saame me ahela kogutakistusega vastavalt , , , ... . Seega otsitav ühendus ei saa olla ainult takistite jadaühendus.

Lahendus joonis

Kui me ühendame omavahel rööbiti 2, 3, 4, 5, ... takisteid, saame me ahela kogutakistusega vastavalt , ... . Järelikult on võimalik ehitada otsitav ahel kolmest jadamisi ühendatud takistist ja kahest nendega jadamisi ühendatud viieharulisest rööpühendusest takistusega igaüks. See annaks takistite arvuks . Aga kuna küsitud on minimaalset takistite arvu, siis peame uurima, kas ei saa otsitud kogutakistust saavutada ka väiksema takistite hulgaga.

On selge, et ahel peab sisaldama selliseid rööpühendusi, kus vähemalt ühes harus on rohkem kui üks takisti. Seega peab meie ahel koosnema kas kolmest jadamisi ühendatud takistist ja ühest segaühendusest kogutakistusega või kahest jadamisi ühendatud takistist ja ühest segaühendusest kogutakistusega . Esimesel juhul saame jooniselt nähtava vastuse ehk siis 7-st takistist koosneva ahela. Tõepoolest, selle ahela takistus on

Kontrollides, leiame, et 5 takistiga -se kogutakistusega segaühendust ehitada ei saa, seega vastuseks jääb esimene variant ja 7 takistit.

14. Takistite ühendused

Antud on kolm takistit väärtustega , ja . Milliseid erinevaid kogutakistuse väärtusi võib saada neid omavahel kahe- või kolmekaupa kõikvõimalikel viisidel ühendades?

Lahendus

Võimalikud ühendused ja vastavad takistused ( tähistab jadaühendust, - rööpühendust):

15. Traadijupp

Traadijupp lõigati viieks tükiks ja tükid ühendati omavahel rööbiti. Mitu korda muutus traadi takistus?

Lahendus

Takistuse definitsioonist , kus on juhtme eritakistus, on juhtme pikkus ja on juhtme ristlõike pindala. Kuna traadijupp sai lõigatud viieks võrdseks tükiks, siis iga tüki pikkus on .

Kuna traadijupi ristlõike pindala ja eritakistus tükkideks lõikamise käigus ei muutunud, siis on iga tüki takistus . Teame, et takistite rööpühendamisel avaldub süsteemi summaarne takistus valemina

Meie ülesande puhul on kõik takistid võrdse takistusega, seega

 kust  Järelikult kogu süsteemi takistus vähenes 25 korda.

16. Traat

Nikeliintraat pikkusega ja ristlõikepindalaga tükeldati võrdseteks osadeks ja ühendati need rööbiti. Mitmeks tükiks traat lõigati, kui rööpühenduse takistus oli ? Nikeliini eritakistus on .

Lahendus

Tähistused: - nikeliintraadi pikkus; - nikeliintraadi ristlõikepindala; - juhtmeosade arv; - ühe juhtmeosa pikkus; - ahela kogutakistus; - nikeliini eritakistus.

Lahendus: Rööpühenduse korral

Kui , siis omandab valem kuju . ܜhe juhtmeosa pikkuse saab leida valemist Arvestades, et ja , saame Vastus: traat tükeldati neljaks osaks.

17. Traatraam

TRAATRAAM joonis
Arvutada joonisel kujutatud traatraamistiku takistus punktide ja vahel, kui pikkuse traaditüki takistus on ja ringi raadius on .

Lahendus

Tähistused: - traadilõigu takistus punktide ja vahel mööda ringjoont; - traadilõigu takistus punktide ja vahel mööda diameetrit; - traadilõigu takistus punktide ja vahel mööda ringjoont; - traadilõigu takistus punktide ja vahel mööda ringjoont; - traadi joontakistus.

Lahendus joonis

Antud: - pikkusega traadilõigu takistus; - traatraami raadius.

Lahendus: ܜlesande lahendamiseks joonistame traatraami ekvivalentse elektriskeemi, kus traatraami küljed on asendatud takistitega .  Leiame traadi joontakistuse:

Arvutame nüüd takistite takistused: Takistus punktide ja vahel on Kogutakistus punktide ja vahel on

18. Vaskrõngas

VASKRÕNGAS joonis

Vasktraadist rõngas ühendatakse vooluringi punktide ja kaudu. Rõnga ümbermõõt , traadi läbimõõt ja eritakistus . Kui suur on punktide ja vaheline pinge, kui rõnga lühema kaare pikkus on rõnga ümbermõõdust ja voolutugevus rõngast vooluallikaga ühendavates juhtmetes ?

Lahendus

Rõnga takistus . Traadi ristlõikepindala on . Seega

 mis teeb rõnga takistuseks

Rõnga osade takistused on vastavalt 2/3 ja 1/3 sellest takistusest ehk ja . Kuna rõnga kaared kui takistid on elektriliselt ühendatud rööbiti, siis vooluringi kogutakistus

Arvuliselt . Lähtudes Ohmi seadusest saame pinge rõnga punktide ja vahel ehk .

19. Vasktraat

Vasktraat, mille ristlõikepindala on , jagati 7 võrdse pikkusega tükiks. ܜhendades saadud tükid rööbiti, saadi suurune takisti. Milline oli traadi kogupikkus? Vase eritakistus on .

Lahendus

Olgu traadi esialgne pikkus . Jagades traati võrdseks tükiks, saame iga traaditüki takistuseks

Kui ühendada rööbiti takistit võrdse takistusega , siis on saadud ahela kogutakistus Siit avaldame traadi pikkuse:

20. Voltmeeter

Vooluallikaga on jadamisi ühendatud voltmeeter ja reostaat. Kui reostaadi takistust vähendada kolm korda, suureneb voltmeetri näit kaks korda. Mitu korda suureneb voltmeetri näit, kui reostaadi takistus vähendada nullini?

Lahendus

Olgu vooluallika pinge, reostaadi pinge ja voltmeetri takistus. Jadaühendusel takistused liituvad ning voolutugevus vooluringis on . Voltmeetri näit . Kui reostaadi takistust vähendada kolm korda, siis on voltmeetri nait Leiame seosest voltmeetri takistuse, mis on . Reostaadi takistuse vähendamisel nullini on voltmeetri näit . Asendades seosesse voltmeetri takistuse ja võttes pingete suhte, saame voltmeetri näidu, kui reostaadi takistus on null: Kui reostaadi takistus on null, näitab voltmeeter neli korda suuremat pinget.

21. Circuit

VOOLURING joonis

Joonisel on toodud vooluring, milles on kaks voltmeetrit takistustega vastavalt ja , ning reostaat takistusega . Kui suurt pinget näitab kumbki voltmeeter, kui reostaadi liugkontakt jaotab reostaadi mähise pooleks, lüliti on suletud ning pinge reostaadi otstel ?

Lahendus

Tähistused: voltmeetrite ja takistused vastavalt ja ning reostaadi takistus . Vooluringi võib kujutada järgmise skeemiga: Voltmeeter näitab pinget suurusega ja voltmeeter näitab pinget .

Lahendus joonis

Voolutugevuse saab leida, kui jagada pinge reostaadi otstel () vooluahela kogutakistusega ():

Kuna takistid , , ja paiknevad paaridena rööpühenduses, siis saab takistite paaride kogutakistused ja arvutada välja järgmiste valemitega: Seega vooluahela kogutakistus : Voolutugevus : Voltmeeter näitab pinget ja voltmeeter näitab pinget

22. Circuit

On antud vooluallikas, kolm lampi, kaks lülitit ja ühendusjuhtmed. Koostage vooluring, et kui mõlemad lülitid on suletud, põlevad kõik lambid, kui üks lüliti avada, siis ühe lambi heledus suureneb ja ühe lambi heledus väheneb.

Lahendus

Joonis lahend

Meie poolt väljapakutav skeem on toodud joonisel. Selle skeemi kohaselt, kui mõlemad lülitid on suletud, siis kõik lambid põlevad, kusjuures parempoolsed lambid neli korda nõrgema võimsusega (nõrgemalt) kui vasakpoolne, kuna neid läbib vaid pool sellest voolust, mis läbib vasakpoolset lampi. Seega on ülesande esimene tingimus täidetud.

Kui alumine lüliti välja lülitada, siis parempoolne ülemine lamp kustub. Paneme tähele, et ülesande tekstis ei ole ühe lambi käitumise kohta mingeid lisanduvaid nõudeid esitatud peale selle, et ta mõlema lüliti suletuse korral põleb.

Alumise lüliti väljalülitamisel ülemine parempoolne lamp kustub ja alumised kaks lampi jäävad põlema ühetugevuselt, kuna eeldatavasti kõik lambid on omadustelt võrdsed, on vool neil sama ja seega ka pingelangud võrdsed. Kuna aga koguvooluringi takistus eelpool kirjeldatud väljalülitamise käigus kasvas, siis vasakpoolse alumise lambi heledus vähenes seetõttu, et vool vähenes ja parempoolse alumise lambi heledus kasvas, kuna teda läbib peale lüliti väljalülitamist tugevam vool.

23. Circuit

VOOLURING joonis1

Joonisel kujutatud skeemis asub seadeldis, mis muudab takistust punktide ja vahel selliseks, et ampermeetri näit oleks null. Leidke pinge takistil . On teada, et , , , , .

Lahendus

Ampermeeter ühendab takistid ja paralleelselt kokku, järelikult on neil alati sama pinge. Ohmi seaduse kohaselt , kus ja on voolutugevused vastavalt -s ja -s.

Kui ampermeetri näit on null, ei läbi teda vool, mistõttu on kõik voolud ja pinged ülejäänud skeemis sellised, nagu ampermeetrit ei olekski. See tähendab, et võime ampermeetri skeemist lahti ühendada ilma ühtki voolu ega pinget muutmata. Saadavas skeemis on takistid ja lihtsas jadaühenduses:

Samuti on uues skeemis jadaühenduses ja , neis on võrdne voolutugevus, . Otsitav pinge takistil avaldub siis Ohmi seadusest. .

24. Circuit

On antud vooluallikas, kaks ampermeetrit, kolm lampi, lüliti ja ühendusjuhtmed. Koostage vooluringi skeem, nii et lüliti avamisel ei katkeks vooluringis vool, kuid väheneks ühe ampermeetri näit ja suureneks teise ampermeetri näit.

Lahendus

Lahendus joonis

Üks võimalik lahendus.

25. Voolutugevused

VOOLUTUGEVUSED joonis

Kui suur on voolutugevuste suhe joonisel näidatud takistites, kui pinge vooluallika B klemmidel on kaks korda suurem kui pinge vooluallika A klemmidel? Takistite takistused on .

Lahendus

Voolugingi kummagi osa võib vaadelda iseseisvana. Seega on voolutugevus mõlemas takistis sama väärtusega.