Teaduslaager
2018.a. Teaduslaager toimus 22. – 27. juulil Värska Gümnaasiumis. Õpilasi osales laagris 90, juhendajaid 23, kasvatajaid 5 (Agnes Vask, Marta Mikkor, Marit Mäealu, Tony Käsper, Kreete Mi Rand). Lisaks Mari-Liis Jaansalu, kes oli ka laagris pealik.
Teemasid oli viis: bioloogia, fotoonika, keemia, nutifüüsika ja psühholoogia. Neist räägime allpool täpsemalt.
Lisaks teadusele toimusid kõiksugu mängud ja muud seltskondlikud üritused.
Täname oma toetajaid:
TÜ Füüsika Instituut, Molekulaar -ja rakubioloogia instituudi biotehnoloogia õppetool, Rändav Bioklass.
2018.a Teaduslaagris tegid keemiat Sandra Lisbeth Heinlo, Eliise Tammekivi, Helen Sepman, Andri Sokka ja Kaidi Veske.
Keemia töötuba koosnes kahest osast. Esimeses osas tegime kahe tunni jooksul fotopaberi ja fotopaberist foto. Teises osas sünteesisime luminestseeruva värvi, kas fluoresiini või rodamiin B, ning kasutasime seda helmeste värvimisks.
2018. aasta Teaduslaagris tegid nutifüüsikat Mats Mikkor, Valle Morel, Jaagup Lember, Kerttu Maria Peensoo, Eerik Säre.
Nutifüüsika teema idee oli tutvustada õpilastele sensoreid, mis peituvad nutitelefoni sees ja õpetada neid kasutama.
Sekka katseid laserpointeritega. Ka need on igapäevaelus kõigile kättesaadavad ja pakuvad võimalusi, mida me ehk aimatagi ei oska.
Niisiis, seoses hiljuti tihenenud salapäraste juhtumitega, on eesti julgeolukujõud otsustanud enda uurijate arsenali laiendada. Tänu arengutele tehnoloogias on see võimalik vaid isikliku nutitelefoni abiga.
Alustame sellest, et tutvume oma nutitelefoniga, saame teada selle võimalustest. Räägime nutitelefonide võimekusest, mida sellega kõik tänapäeval teha saab. Natuke ka salateenistuse ajalugu ja ulatust globaalsel tasemel.
Järgneb uurimistöö.
Lõpuks lisaülesanne
Musta kasti põhjas on paber, paberil on 2D kujund. Kastis on valgus, 2D kujund paistab läbi. Telefoni on võimalik nihutada kasti alla, näiteks joonlaua küljes (kõrvaloleval pildil on harjutusväljak, kus seinad on eemaldatud). Ülesandeks on teha telefoniga mõõtmisi nii, et saame joonistada kastis oleva kujundi.
Võtke paberit ja pliiats, et saaks visandada. Taktikad, kuidas asja teha, võivad olla igasugused, täitsa teie enda vaba valik.
2018. Teaduslaagris tegid bioloogiat Helen Paapste, Marlen Harkmaa, Emma Johanna Sov, Aivar Meldre.
Millest me tehtud oleme? Mis teeb meist selle, kes ja milline me oleme? Vaatame mikroskoobiga enda põserakke. Eraldame iseendalt DNA-d. Kas me saame juua piima või mitte? Uurime, kas meil on piimasuhkru lagundamise geen olemas. Teeme ise laktoosivaba piima Vaatame oma välimuse järgi, millised geenid meil on.
Iseenda rakkude vaatlemine mikroskoobis
DNA süljest eraldamine
2018. a. Teaduslaagris tegi psühholoogiat Psühhobuss koosseisus Liina Reinart, Arno Värv, Joonas Halapuu, Gisela Ganstein.
Tegime sotsiaalpsühholoogiat, st proovisime uurida, kuidas mõjutab meid ümbritsev keskkond meie otsuseid.
2018.a. Teaduslaagris tegid fotoonikat Katariina Inno, Kertu Metsoja, Rimmo Rõõm, Karl Markus , Villemson, Kenneth Tuul.
Fotoonika on see, kui valgus saab tehnoloogiaks. Nii rääkiski fotoonikute töötuba valgusest.
Töötuba koosnes kolmest osast.
Esimeses osas rääkisime valgusest üldiselt, tehes sealhulgas ka kaks praktilist tööd.
Teine osa valguse rakendustest. Muuhulgas läätsedest, mikroskoopidest ja teleskoopidest. Ja tegime sellise praktilise töö:
Kolmandas osas rääkis värvidest ja spektrist. Andsime sealjuures kõigile osalejatele võreprillid, läbi mille värvused ja spektrid eriti ilmekalt kohale jõudsid.
Lõpuks panime kõik kokku ja saatsime roboti võõraid paiku avastama ja sõnumeid tooma.
Õpilased pidid aru saama, kuidas on võimalik planeedi pinnalt peegeldunud valguse spektrit uurides teada saada, millise pinnaga on tegu, panema kokku roboti ja programmeerima selle teekonna planeedil. Pärast missiooni said nad numbrilised andmed (planeedi pinnalt peegeldunud valguse värvus RGB indeksitena), joonistasid selle põhjal uuritava piirkonna kaardi ja otsustasid, milline koht on uurimisjaama rajamiseks kõige parem.
Teaduslaager toimus kahes vahetuses eraldi vanuserühmadele:
- I vahetus 5. – 7. klassi lõpetanutele 23.07. – 29.07.2017.
- II vahetus (7.) 8. – 9. klassi lõpetanutele 30.07. – 05.08.2017.
Teaduslaager toimus kahes vahetuses eraldi vanuserühmadele:
- I vahetus 5.-7. klassi lõpetanutele 24.07. – 30.07.2016.
- II vahetus (7.) 8.-9. klassi lõpetanutele 31.07. – 06.08.2016.
Teemasid oli kuus: bioloogia, füüsika, keemia, materjaliteadus, robootika ja psühholoogia.