Vahendid:
- Lapik magnet, keskmise suurusega nõel
- Lai kuid madal klaasist või plastmassist kandik (vee hoidmiseks)
- Väike kork võik väike tükk stüroplasti
Protseduur:
1. Magnetiseeri nõel, hõõrudes magneti põhjapoolust korduvalt nõelaterast augu suunas (vt punkt 1 töös Nõelkompassi valmistamine).
2. Täida kandik veega (umbes 2 cm) ja aseta see magneti peale (sea kandik nii, et veetase püsiks horisontaalne).
3. Torka nõel läbi pooleks tehtud korgi või väikese stüroplasti tüki nii, et nõela terav ots oleks suunatud vertikaalselt alla.
4. Aseta nõel nüüd magneti põhjapooluse lähedusse ja vaatle! (Veendu, et nõelateravik hõljuks kandiku põhjast umbes 2-3 mm kõrgusel; kui see nii pole, lisa kandikusse rohkem vett).
Selgitus Nõela hõõrumisel tugeva magneti põhjapoolusega muutub nõel magnetiks, mille teravik on põhjapoolus, tömp ots aga lõunapoolus. Pärast nõela veepinnale asetamist saab see vabalt liikuda, mistõttu kandiku alla asetatud magneti põhjapoolus tõukab seda eemale ning lõunapoolus tõmbab enda suunas. Magnetiseeritud nõel liigub tugevas magnetväljas kõverjooneliselt, järgides selle magnetvälja jõujooni. Väli on kõige tugevam just pooluste lähedal, mistõttu nõela liikumine nendes alades on kõige kiirem. Magnetiseerimata nõel liiguks lihtsalt sirgjooneliselt kõige lähemal asuva magnetpooluse suunas. Mis juhtuks nõelaga, kui veekandiku all oleks hobuseraua-kujuline magnet?