Kõrvaloleval joonisel on toodud tavaline seletus selle kohta, kuidas me näeme pindasid värvilistena. Valge valguse erinevaid komponente tähistavad kolm kiirt. Kui pind peegeldab punase kiire, ent sinine ja roheline valgus neelduvad, paistabki pind meile punasena.
Mingi eseme värvuseks on selle valguse värvus, mida eseme aine peegeldab, hajutab või laseb läbi, kuid ei neela.
Oma katses me suuname uuritavale pinnale kitsa valgusvihu ning uurime sellelt peegeldunud valguse spektrit. Katses kasutame erinevaid värvilisi pabereid: paberilt peegeldunud valgus satub läbi vikerkaareprillide meie silma, tänu millele saame selle spektrit uurida.
Nii saab uurida igasuguseid värvuseid, mitte ainult sinist, rohelist või punast, ning seeläbi tekib ka parem arusaamine sellest, mismoodi pinna värvus on selle poolt peegeldatud valguse spektriga seotud. Joonisel on näidatud, kuidas vikerkaareprillidega uuritakse roosat valgust.
- Kinnita valge ekraani kahele küljele paberiklambrite vahele värvilised paberiribad.
- Suuna kitsas valgusvihk esmalt ekraani keskel olevasse valgesse ribasse. Hoolitse selle eest, et valgusvihk oleks võimalikult kitsas.
- Uuri valgusvihu ekraanile tekitatud valgusjälge läbi vikerkaareprillide. Niimoodi näed tagasipeegeldunud valguse spektrit. Pane tähele kahele poole valgusjälge tekkivat spektrit - see on valge valguse spekter.
- Nihuta ekraani nii, et valgus satub ühele ja teisele poole värvilisele paberile ning vaata läbi vikerkaareprillide, kuidas muutub tagasipeegeldunud valguse spekter. See peaks olema aru saada, et näiteks roosalt paberilt peegeldunud valguses rohelise osakaal väheneb.