Jääst auruni

Jälgi video abil katset, milles jääst saab järjepideval soojendamisel veeaur. Veendu, et sulamisel ja aurustumisel on jää/vee temperatuur konstantne.

Paneme toimunu joonisele
Vee soojenemiskõver
Mida me siin tähele paneme

Näeme, et jää sulamisel ja vee aurustumisel püsib temperatuur vastavalt sulamistemperatuuri ( kraadi) ja keemistemperatuuri ( kraadi) juures. Samal ajal pliit töötab edasi, mistõttu soojusülekanne ei katke. Kuhu see soojus läheb? See on õigustatud küsimus, sest me juba teame, et kui aine neelab soojust, siis peaks selle temperatuur tõusma.

Vastuseks sellele küsimusele tuleb öelda, et soojus kulub aine oleku muutmiseks ehk aine molekulide üksteisest kaugemale sikutamiseks (tuletame meelde simulatsioonides nähtut).

See, kui palju energiat kulub mingi aine ühe kilogrammi sulamiseks, on igale ainele eriomane konstant (sulamissoojus). Selle saab tabelist järele vaadata.

Tähelepanelik vaatleja näeb, et videos jää sulamise ajal temperatuur ikkagi justkui veidi tõuseb. See tuleneb sellest, et jää keskosa, kus temperatuuri mõõdetakse, soojeneb kraadini pikema aja jooksul kui jäätüki servad. Hüpped graafikul on põhjustatud sellest, et sulamise lõppfaasis hakkab jää temperatuurianduri otsast maha kukkuma.