Kui kaua suudad põlevat paberit käes hoida?

Vahendid:

  1. Pabeririba (umbes 30 cm pikk ja 4 cm lai)
  2. Terav lauaserv, tikk

Protseduur:

1. Võta pabeririba otstest kinni ning hõõru seda vastu teravat lauaserva. Tee seda 2-3 korda.

2. Paberriba hakkab keerduma. Voldi paber keskelt kokku, murdes seda keerdumisega vastupidises suunas ning hoia lahtisi otsi koos. (Võid paberiotsad kokku kleepida.)

3. Küsi: „Kui hoida paberriba vertikaalselt teibitud otsast kinni ning panna see volditud otsast põlema, siis kui palju läheb aega, enne kui pean paberist kuumuse tõttu lahti laskma?“ Eeldatav vastus: „Umbes pool minutit“.

4. Lase õpilasel pabeririba püsti hoida ning pane kokkumurtud ots põlema. Umbes 3 sekundi pärast laseb õpilane paberist lahti.

Mida tegi paberile tema hõõrumine vastu laua serva?
Miks õpilane paberist nii ruttu lahti lasi?
Kuidas saab keerdunud paberi jälle sirgeks?
Mida tegi paberi ülemise otsa põletamine paberile?
Mis juhtuks, kui hoida paberit horisontaalselt ning see siis põlema panna?
Kas sa saaksid hoida paberit tagurpidi ning panna see põlema altotsast?

Selgitus Paberi hõõrumisel vastu teravat serva venitasime paberi välimist osa, tekitades paberis pinge. Kui paber kokkumurtud otsast süüdata, siis see lahkneb ning kaks lahtist põlevat otsa langevad pööreldes kiiresti maha. Keegi ei hoiaks kinni paberist, kui leek talle kiiresti läheneb. Tavaline reaktsioon on paberist lahti laskmine.

Keerdunud paberi saab jälle sirgeks, kui pabeririba teist külge vastu teravat lauaserva hõõruda. Teine võimalus on pabeririba kuumutada, näiteks triikimise abil.