Vahendid:
- Kaks puidust tüüblit (üks veidi peenem kui teine) või kaks väikest männist pulka (umbes 1 x 1 x 15 cm)
- Kohvisegamispulk ja väike nael
Protseduur:
1. Lõika männist pulga ühele poolele väikesed sälgud, üksteisest umbes 1 cm kaugusel. Sälgud peaksid olema vähemalt 3 mm sügavad ja 2 mm laiad.
2. Lõika kohvisegamispulgast umbes 6 cm pikkune jupp ning tee selle lõigatud ots ümaraks.
3. Löö läbi kohvisegamispulga keskkoha nael ning kinnita see männist pulga otsa. Pööra kohvisegajat nii, et see saaks vabalt ümber naela pöörelda (nael peaks olema poolest saadik pulgas).
4. Hoia väiksemat pulka oma paremas käes (kui oled paremakäeline) nii, et nimetissõrm oleks väljapoole suunatud, ning hoia sälkudega pulka vasakus käes.
5. Hõõru väikese pulgaga sälkudega pulka sälkude kohal ning lase oma pöidlal vastu sälkudega pulka paremale libiseda (kohvisegamispulk hakkab sinu vaatepunktist vaadatuna vastupäeva pöörlema).
6. Ütle õpilastele, et oskad rootori pöörlemissuunda käsu peale muuta. Hõõru väikese pulgaga sälkudega pulka, kuid seekord lase oma nimetissõrmel vastu sälkudega pulka libiseda. Segamispulk (rootor) hakkab nüüd vastupidises suunas pöörlema.
Selgitus Väikese pulga hõõrumine vastu sälkudega pulka (mille otsas on rootor) tekitab võnkumist. Kui pöial on hõõrumise ajal vastu sälkudega pulka, siis moodustavad võnked ellipsi, mistõttu hakkab pulk vastupäeva võnkuma ning seetõttu pöörleb ka rootor selles suunas. Kui nimetissõrme vastu sälkudega pulka hoida, siis tekitavad võnkumised päripäeva liikumise. Selline pöörlemissuuna muutumine võib tekkida ka sälkudega pulga veidi vasakule või paremale pööramisel. Teiste sõnadega: pöörlemissuuna muutmiseks tuleb sälkusid hõõruda kas vasakult või paremalt poolt.