Leideni purk

Leideni purgi tegemiseks leidub mitmeid võimalusi. Üks neist on purk, mille sisemisele ja välimisele küljele kleebitakse fooliumpaber.

Vahendid:

  1. Ora (10 cm nael)
  2. Kolmeliitrine (suure avausega) purk & kaas
  3. Kirjaklambrid
  4. Alumiiniumfoolium
  5. Elektrofoormasin
  6. Auguga kummikork

Protseduur:

1. Tee purgi kaane sisse tihendi jaoks sobiva suurusega ava.

2. Kata purgi sisemus alumiiniumfooliumiga nii, et selle servad ulatuksid purgi põhjast umbes kolmandiku kõrguseni.

3. Tee sama ka purgi välimise küljega (vt joonis).

4. Sisesta üheavalisse tihendisse ora ja kinnita selle otsa külge kirjaklambritest moodustatud ahel – ahela teine ots peaks ulatuma purgi põhjani.

5. Purgi sulgemiseks pane nüüd tihend purgi kaanest läbi.

6. Lae purk negatiivselt, hõõrudes plastpulka villase riidetükiga ning puudutades sellega (või elektrofooriga) ora. Korda seda sammu umbes 10 korda.

Milleks peab kondensaatoris kahe juhtiva plaadi vahel olema dielektriku kiht?
Milleks on selles katses vaja kirjaklambreid?
Kas laengut koguv purk töötaks ka ilma kirjaklambriteta?
Miks võib see katse olla ohtlik, kui kasutame liiga väikest tihendit?

Selgitus Kaks klaasiga eraldatud alumiiniumfooliumist lehte käituvad kondensaatorina. Plastpulka villast riidetükiga hõõrudes saame väikseid laenguid, mida selle Leideni purgi abil koguda saab. Kirjaklambrite eesmärk on ühendada sisemine alumiiniumfooliumi leht oraga. Katse oleks veelgi parem, kui purgi kaas oleks valmistatud isoleerivast materjalist (elektrit mittejuhtivast materjalist), näiteks plastmassist, kummist, jms. Metallist kaane puhul peame kasutama võrdlemisi suurt kummitihendit, et takistada laengute hüppamist oralt kaanele.

Elektrofoori abil saab purgi ladida 5 või 6 sädeme abil, pulga ja villase riidetüki abil tuleb ora puudutada aga 8-10 korda. Kui purk on täielikult laetud, saab välise fooliumlehe maandada, kui ühendame selle juhtme abil oraga – tekib suur säde.